HISTORIE OBCE

20. března 2006 v 17:48 |  Historie
Obec leží uprostřed lesů na staré kupecké cestě Jemnice - Znojmo v blízkosti jezera Vranovské přehrady.
Nejstarší písemný záznam z katastru se datuje do roku 1243, sama obec ale byla založena až v roce 1786 či podle jiných pramenů 1779. Vznikla tím, že moravský místodržící Schröffel z Mansberga vyvlastnil část panských pozemků a budovy starého dvora a rozdělil je mezi deset rolníků, kteří přišli ze sousedních obcí. Podle tohoto šlechtice také nesla vesnice své první názvy - Mansberg (Mansperk) a Schröffelsdorf (Šreflová),vedle nich se později používalo také Kuliv a Kůlna. Název Zálesí pochází až z roku 1950.
Pozemky pro vznik obce poskytlo v osmnáctém století také město Znojmo, kterému dodnes patří část lesů v okolí Zálesí. Při cestě zvané Na hraničkách, která oddělovala pozemky Znojma a bítovského panství, byly na paměť založení obce vysazeny tři lípy. Ty jsou dnes památkově chráněny.
K obci patřily také dvě samoty. Tzv. Nové Dvory, kde byl panský dvůr s lihovarem, zájezdní hostinec a čtyři domky. Dnes jsou organickou součástí Zálesí. Druhá samota Augustinův dvůr se nachází asi 3 km od obce směrem na Nové Syrovice.
Až do roku 1920 neměla obec vlastní samosprávu, ta byla společná se sousedními Chvalaticemi. S těmi byla opět spojena po začlenění do Velkoněmecké říše v roce 1938. Obě obce byly sloučeny pod novým názvem Waldsee. Na poli za vesnicí směrem na Blížkovice vyrostla v roce 1939 celnice, protože tady vedla hranice mezi Říší a Protektorátem.
Válka skončila v Zálesí v noci z 8. na 9. května. Po osvobození se Zálesí stalo opět samostatným až do roku 1980, kdy bylo přičleněno pod MNV ve Štítarech. Tento stav trval do roku 1990, od kdy má vesnice opět svoje zastupitelstvo.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.